پیامبر (ص) : مراسم ازدواج را آشكار برگزار كنید و خواستگاری را پنهان
جستجوی پیشرفته لباس (4020لباس عروس و مجلسی)
نوع لباس
لباس عروس
لباس مجلسی
مدل
همه
مدل لباس طرح A
مدل لباس سلطنتی
مدل لباس ماهی
مدل لباس پرنسس
مدل لباس کلوش
سایر
یقه
همه
یقه پشت گردنی
یقه خشتی
یقه دکلته
یقه دلبری
یقه قایقی
یقه گرد
یقه هفت
یقه یکطرفه
آستین
همه
آستین بدون آستین
آستین کوتاه
آستین سه چهارم
آستین بلند
قد لباس
همه
کوتاه
بلند
دنباله دار
سال
همه
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
سایر
برند
همه
آنابل
آنایز بریدال
آنترا
ابد محفوظ
ادسو
اسپوزابلا
استلا یورک
الفرد انگلو
الما نویا
الور
الیزابتا پلیگنانو
ایر بارسلونا
ایمپرسشن
برایدز بای هاروی
برتا بریدال
پاپیلیو
پرونویاس
تینا والردی
جاستین الکساندر
جاسمین امپایر
درسارا
دمتریوس
دمینیس
دومو آدامی
رزا کلارا
سایر
سوترو و میجلی
سوفیا تولی
سوییتهرت
فرانک سارابیا
فلارا زایچک
کاسیمینا
کالکتور
کوزموبلا
کیتی چن کوچر
گالیا لاهاو
لاسپوزا
لونا نویاس
مادلین گاردنر
ماریا کارین
مانو گارسیا
مگی سوترو
موری لی
مون چری
میس پاریس
نیکول اسپوز
ونوس
یان استوارت
امتیاز
همه
5-4 ستاره
4-3 ستاره
3-2 ستاره
2-1 ستاره

معیارهای ازدواج

ابتدا وارد/عضو شوید
میانگین: 5٫0
معیارهای ازدواج

چه زمانی ازدواج کنیم؟ با چه کسی ازدواج کنیم؟ تضمین ازدواج صحیح چیست؟ با کدام شرایط ازدواج کنیم؟ معیارهای ازدواج درست چیست؟

زمان و سن ازدواج مناسب، چگونگی انتخاب، شک و تردیدها، مسایل جانبی ازدواج و … مسائل مورد توجه بسیاری از جوانان امروز است. چرا که این انتخابی، بسیار مهم و سرنوشت ساز است که فرد را درگیر می کند. اگر درست و اصولی انتخاب شود، زندگی موفق و شیرینی را مزه خواهند کرد اما اگر خدای ناکرده تجربه بدی اتفاق بیفتد، عواقب آن نه تنها گریبان دو طرف را خواهد گرفت بلکه خانواده ها، اطرافیان و حتی در نگاهی کلی تر، جامعه را هم مورد تشویش و نگرانی قرار می دهد.

البته در این بین از رشد شخصی نباید غافل شد. برای این منظور و درک بهتر طرف مقابل می توانید مطلب پنج زبان عشق را مطالعه کنید.

بنابراین بهتر است از اصول و مبانی این امر مطلع شویم و با آگاهی کامل وارد این مقوله شویم. در این مطلب سعی ما بر این است معیارهای ازدواج و اصول عقلانی این امر مقدس را مورد مطالعه قرار داده و به شما معرفی کنیم.

معیارهای ازدواج

معیارهای ازدواج

انواع معیارهای ازدواج

این معیارها بیانگر میزان هم کفو بودن آقا و خانم است. مهم ترین معیار های ازدواج بدین قرار می باشند که در زیر بطور کامل شرح داده می شود :

  1. تشابه (کفویت) مذهبی
  2. تشابه (کفویت) میان طبقه اقتصادی
  3. تشابه (کفویت) میان طبقه اجتماعی
  4. زیبایی (کفویت) ظاهری و جسمی

ابتدا درخصوص کفویت (تشابه) توضیحاتی را عرض می کنیم. در ازدواج فقط نیازهای غریزی مدنظر نیست بلکه غریزه یکی از موضوعاتی است که فرد را به سوی ازدواج سوق می دهد. در ازدواج ، دو نفر که در خانواده ها و فرهنگ های متفاوتی رشد کرده و به باور فکری رسیده اند ، در کنار هم قرار گرفته و تشکیل خانواده می دهند. پس هر چه میزان تشابهات میان خانواده ها بیشتر باشد، دو طرف به تفاهم بیشتری می رسند. این مساله در تک تک معیارهای ازدواج ذکر شده نقش اساسی را بازی می کند.

معیارهای ازدواج - تشابه مذهبی

معیارهای ازدواج – تشابه مذهبی

اولین معیار ازدواج: تشابه مذهبی (مسائل ظاهری و نه کلیات)

بسیاری از معیارهای ازدواج نظیر ایمان و اعتقاد به خداوند متعال، حسن خلق، دوری از گناهانی همچون شرب خمر، همگی در دایره مذهب قرار می گیرند. کفویت (تشابه) مذهبی یعنی پایبندی و تعهد نسبت به اصول دینی و اخلاقی در افراد باعث تفاهم بیشتر میان آنها می شود. در دین مبین اسلام سفارش شده علاوه بر توکل و برگزاری دو رکعت نماز و دعا برای انتخاب همسری مناسب و ازدواجی موفق، به مسایل و موضوعات مهم توجه شود تا از ازدواج های ناموفق پیشگیری شود. انجام واجبات و تعهدات و پیش زمینه فکری یک فرد بسیار اهمیت دارد، زیرا ریشه بسیاری از مشکلات فرعی در پایبندی های افراد ریشه دارد. نوع نگرش دینی و میزان پایببندی به مسائل مذهبی در میان دو طرف تا حد زیادی باید مشابه و یکسان باشد که موجب همبستگی فکری می شود.

رشد فکری و اجتماعی در افراد یکی از اولین مسائلی است که باید به آن توجه کرد. فردی که به بلوغ فکری و روانی رسیده باشد، به آنی نظر و فکر خود را تغییر نمی دهد و از این رو صحبت های او تا حد زیادی قابل تامل بوده و به فرد مقابل این اجازه را می دهد که با توجه به صحبت ها و رفتارش در مورد او تصمیم بگیرد. به همین علت در کلام پیشوایان ما این موضوع مورد تاکید قرار گرفته که فرد مشروب خوار قابل اعتماد برای ازدواج نیست، چون افسار عقل وی در دستان جام شرابی است که می نوشد. از این رو، اخلاق و رفتار او کاملاً تحت تاثیر قرار داشته و ازدواجی که قرار بود مایه آرامش و آسایش طرفین باشد (به دور از حالت عادی و عقلانی) به جنگ اعصاب طرف مقابل تبدیل خواهد شد.

معیارهای ازدواج - تشابه اقتصادی

معیارهای ازدواج – تشابه اقتصادی

دومین معیار ازدواج: تشابه میان طبقه اقتصادی

این معیار ازدواج، موضوعی است که در طول زمان همواره مورد توجه و بحث بوده، بطوریکه حتی در افسانه ها و داستان های کهن هم مشاهده می شود. داستان هایی با موضوع عشق میان پسر شاه و دختر فقیر و یا بالعکس. در واقع کفویت (تشابه) اقتصادی از آن جهت قصه شده و سینه به سینه به ما رسیده که امری غیرعادی و دور از عقل است که انگیزه ای بسیار خاص مثل عشق می طلبد که جزو اسطوره ها و استثناها قرار می گیرد. امروزه هم این موضوع مورد توجه بوده و اهمیت خود را از دست نداده است. فردی که بطور میانگین بین ۲۰-۳۰ سال در یک خانواده مرفه و ثروتمند رشد کرده، از درک تنزل به سطح پایین عاجز است چون هیچ تجربه ای در این باره ندارد. این موضوع باعث اختلاف و ناراحتی های بعدی می شود که در اکثر مواقع هم مخالفت خانواده ها عاملی بازدارنده محسوب می شود. پس گذشته از استثنا و اسطوره ها، زندگی را باید عاقلانه شروع کرد.

معیارهای ازدواج - تشابه اجتماعی

معیارهای ازدواج – تشابه اجتماعی

سومین معیار ازدواج: تشابه میان طبقه اجتماعی

اینکه تحصیلات باعث رشد فکری و ذهنی فرد می شود، در جوامع پذیرفته شده است اما نمی توان این موضوع را انکار کرد که افراد باتحصیلات متفاوت درک و نگرش متفاوتی هم نسبت به مسایل زندگی مشترک و روابط زناشویی دارند. افراد در روابط اجتماعی، منش متفاوتی در پیش می گیرند و ممکن است معیار ازدواج کفویت (تشابه) اجتماعی را نداشته باشند (که باید با طرف مقابل هماهنگ باشد): از جمله روابط با خانواده ها که برخی فلسفه “دوری و دوستی” را می پسندند و برخی با روابط گرم و صمیمی و به اصطلاح “خانه به خانه بودن” خو گرفته اند. مسلماً افرادی که در این مساله با هم متضادند، موجب آزار یکدیگر می شوند بدون اینکه خود متوجه تغییر رفتار دیگری شوند.

در این میان مبحث قابل تامل توجه به امور جنسی است. موضوعی که بی توجهی به آن دلیل بیش از ۵۰% جدایی ها و مشکلات میان زوجین است. روانشناسان اذعان می کنند افراد در دو گروه “سرد مزاج” و “گرم مزاج” طبقه بندی می شوند که هر کدام خصوصیات خاص خود را داشته و مشکل می توانند با فرد متضاد خودشان کنار بیایند. سرد مزاج ها میل کمتری به عشقبازی و برقراری روابط جنسی دارند ، در حالیکه گرم مزاج ها کاملاً برعکس عمل می کنند و این تفاوت ناشی از ویژگی های هورمونی افراد هست.

معیارهای ازدواج - تشابه ظاهری

معیارهای ازدواج – تشابه ظاهری

چهارمین معیار ازدواج: زیبایی ظاهری و جسمی (جمال و کمال)

این معیار ازدواج نیز قابل تامل می باشد، چرا که کفویت (تشابه) ظاهری در معرض دید عموم مردم است. در میان افراد، دیدگاه نسبت به این موضوع بسیار متفاوت است : برخی “زیبایی ظاهری” را مقدم می دانند ، برخی “زیبایی فکری” رامی پسندند. اما اینکه فرد مقابل تا چه حد با دیگری هماهنگ است ، موضوع اصلی است. بطور طبیعی و فطری انسان از زیبایی لذت می برد اما ازدواج یک رابطه دو طرفه است و به همین علت باید در این موضوع هم توافق صورت بگیرد ؛ چه معتقد به جمال باشیم چه خواستار کمال. باید بدانیم طرف مقابل با خواسته ما هماهنگ است یا خواستار چیز دیگریست! این مورد (زیبایی) در مقایسه با ۳ دسته قبلی ، دارای اهمیت کمتری است ؛ چرا که یک موضوع نسبی بوده و نمی توان دسته بندی کلی برای آن ارائه داد.

منبع : عروس ایرانی

نظر بدهید

برای ارسال نظر بایستی ثبت نام / ورود کنید