هر که با زنى به خاطر زيبایی اش ازدواج نمايد، در او چيزى را که خوشايند او نيست، خواهد ديد. و هر که با وى به خاطر دينش ازدواج کند، خداوند تمامى اين مزايا را براى او جمع مى‏کند.

— امام صادق (ع)

آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش اعتیاد

آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش اعتیاد
۴٫۰۵ ::: ۳۸ votes

یکی از اهداف اصلی ازدواج ، تشکیل خانواده است و خانواده سالم در گرو فرزندان سالم و ارضاء صحیح نیازهای جنسی می باشد. آزمایشات قبل ازدواج می تواند گام موثری در رسیدن به این هدف باشد.

آزمایشات قبل ازدواج - آزمایش اعتیاد

همانطور که در مطلب مراحل عقد رسمی عنوان نمودیم ، یکی از مراحل ثبت رسمی عقد در محضر ، مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایشات مربوطه می باشد. این آزمایشات به قرار زیر می باشد :

آزمایشات قبل ازدواج ضروری :

۱) آزمایش اعتیاد از آقا و خانم

۲) آزمایش سیفلیس از آقا

۳) آزمایش تالاسمی از آقا و خانم

۴) واکسن کزاز برای خانم

آزمایشات قبل ازدواج تکمیلی :

با انجام آزمایشات قبل ازدواج ضروری تا حدودی از وضع سلامت جسمی و جنسی یکدیگر اطمینان حاصل می کنید اما این آزمایش های یه هیچ وجه کامل نیست. ممکن است فردی بطور مادرزاد فاقد بیضه باشد و یا اینکه بدلایل مختلف امکان بارداری وجود نداشته باشد. بنابراین آزمایشاتی برای اطمینان از صحت طرفین توصیه می گردد.

آزمایشات قبل ازدواج - آزمایش اعتیاد

در این مطلب ، در خصوص مورد اول از آزمایشات قبل ازدواج ضروری (آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش اعتیاد) صحبت می کنیم و مابقی موارد را در مطالب آتی خدمتتان عرض خواهیم نمود.

الف) معضلات اعتیاد :

در برخی مجامع ، اعتیاد بعنوان مهمترین عامل طلاق برشمرده می شود. اعتیاد علاوه بر آنکه بر جسم فرد اثرات مخربی دارد (نازایی ، تنبلی کبد ، ورم کلیه ها و …) بر روح و روان فرد نیز اثر گذاشته (بر هم خوردن تعادل روانی ، ضعف اراده ، از بین رفتن مسئولیت پذیری ، عصیانگری و …) و باعث می گردد معضلات خانوادگی نظیر نابسامانی خانوادگی و عدم تربیت صحیح فرزندان رخ دهد و در نهایت منجر به طلاق گردد.

آزمایشات قبل ازدواج - آزمایش اعتیاد

ب) آزمایش اعتیاد :

در این آزمایش ، تست ادرار از آقا و خانم گرفته می شود و وجود ترکیبات تریاک در ادرار بررسی می گردد. نمونه گیری ادرار ، در قدیم توسط آینه های نصب شده روی دیوارهای اتاق نمونه گیری کنترل می گردید ولی در حال حاضر با بکار بردن دوربین های مدار بسته ، شان افراد حفظ شده و صحت نمونه گیری نیز تضمین می گردد. ناگفته نماند که این آزمایش نیاز به ناشتا بودن ندارد.

ج) چرا فقط ترکیبات تریاک ؟

تریاک به دلیل ارزان بودن نسبی ، به وفور در کشور یافت می شود و بهمین دلیل ترکیبات تریاک مورد آزمایش قرار می گیرد. بعبارت دیگر مواد مخدر صنعتی بررسی نمی گردد.

د) آیا جواب مثبت به معنی معتاد بودن است ؟

جواب منفی آزمایش اعتیاد به معنی عدم اعتیاد فرد به ترکیبات تریاک است (با فرض صحت دستگاه های تشخیصی). ولی جواب مثبت لزوماً به معنی معتاد بودن فرد نیست. بعنوان مثال ممکن است فرد از داروهای کدئین دار نظیر استامینوفن کدئین استفاده کرده باشد که باعث می گردد نتیجه آزمایش به اشتباه مثبت اعلام شود.

بنابراین اگر جواب آزمایش مثبت باشد ، تست تائیدی TLC از فرد اخذ می شود که از بابت نتیجه مثبت اطمینان حاصل گردد. لازم به ذکر است که تست تائیدی نیاز به زمان بیشتری دارد.

ه) میزان دقت آزمایش اعتیاد ؟

۳ مساله در این خصوص قابل تامل می باشد :

۱) خطای دستگاه های تشخیصی : هیچ آزمایشی عاری از خطا نیست. یعنی ممکن است به اشتباه اعتیاد تشخیص داده نشود و نتیجه منفی اعلام گردد.

۲) مصرف دارو : مصرف ایبوپروفن ، آنتی بیوتیک ها ، آنتی هیستامین ها ، بی حس کننده های دندانپزشکی می تواند نتیجه آزمایش را به اشتباه مثبت اعلام کند.

۳) همانطور که مواد مخدر وارد بدن می شود ، از بدن نیز خارج می گردد. بعنوان مثال هروئین تا ۴ روز و مورفین تا ۳ روز در بدن باقی می ماند. بنابراین آزمایش اعتیاد در صورتی اعتیاد فرد را به درستی نشان می دهد که فرد معتاد در روزهای اخیر ، مواد مخدر تریاک (و ترکیبات تریاک) را مصرف کرده باشد.

آزمایشات قبل ازدواج - آزمایش اعتیاد

و) راه حل نهایی :

با توجه به موارد بالا ، مسلماً آزمایش اعتیاد به طور کامل اعتیاد فرد را نمایان نمی کند. راه حلی که در خصوص اطمینان از عدم اعتیاد فرد پیشنهاد می گردد این است که تحقیقات خواستگاری (تحقیق از دوستان ، فامیل ، همسایگان و …) را جدی گرفته و به شیوه درستی انجام دهید. معاینه بالینی و بررسی سوابق فرد نیز می تواند راه گشا باشد.

ناگفته نماند که پس از تلاش های فراوان بایستی به خداوند متعال اتکال نمود و امور را به قدرت لایزال الهی واگذار نمود.

منبع : عروس ایرانی

نوشته های مرتبط

32 نظر

 1. علی رضا

  به علت تصادف شدید مجبور به انجام چند عمل جراحی شدم و بعداز حادثه وبعلت شدت جراحات روحی وجسمی نه خوابم میبرد و نه درد برایم قابل تحمل بود هم زمان هم قرص خواب کلونازپام مصرف میکردم و هم متادون اکنون قصد ازدواج دارم چند روزی است که درد و بیخوابی را تحمل میکنم تا بتوانم عادت مصرف دارو را کنار بگذارم آیا برای ازدواج تست متادون هم میگیرند یا خیر؟ ظرف دویا سه روز آینده باید آزمایش دهم.

  پاسخ
 2. محمدي شاهين

  چرا اطلاعات غلط به مردم میدهید ، من خودم فقط و فقط برای مدتی متادون مصرف میکردم ، جواب ازمایشم مثبت بود ، حتی بعد از چند روز گفتند که به چرا مثبت هست و گفتند مصرف متادون بوده

  پاسخ
  1. داماد ايراني
   داماد ايراني

   در آزمایش اعتیاد ازدواج ، متادون تست نمی شود.
   اگر جواب آزمایش اعتیاد مثبت بود ، آزمایش TLC گرفته می شود که متادون چک می شود.

   پاسخ
 3. رضا

  باسلام و خسته نباشید
  من به دلیل داشتن اضطراب فراگیر و گاه حمله های پانیک روزانه نصف قرص کلونازپام ۱ می خورم و می خواهم تست اعتیاد قبل از ازدواج بدهم آیا این قرص در نتیجه ی آزمایش تاثیری دارد؟ و اگر دارد تا چند وقت از بدن خارج میشود؟
  باتشکر

  پاسخ
 4. علی

  باسلام من فقط یکبار از تریاک استفاده کردم .ایا اگر ازمایش بدهم مثبت هست؟؟؟ با یکبار مصرف چن روز باید طول بکشد که منفی نشان دهد .
  ویه سوال دیگه هم داشتم ایا قلیون میوه ای هم ازمایش رو مثبت نشان میدهد؟؟؟

  پاسخ
 5. محمد

  با عرض سلام و تبریک سال نو خدمت شما
  وهمچنین با تشکر از مطالب خوب و مفیدتون
  می دونم سؤالم تکراری اما می خواستم بدونم آیا متادون در آزمایشش ازدواج تست می شود یا نه؟؟؟
  آخه بعضیا میگن مشخص میشه و ادم رو می ترسونن
  ممنون

  پاسخ
  1. داماد ايراني
   داماد ايراني

   سلام دوست عزیز و تشکر.
   همانطور که قبلاً نیز عنوان شد مواد مخدر صنعتی تست نمی شود (متادون نیز تست نمی شود).
   اما در صورت گرفتن تست تائیدی TLC ، متادون نیز تست می شود.
   موفق باشید.

   پاسخ
 6. سروش

  مصرف ناس و مشروبان الکی در ازمایشم نشون میده آیا
  الان دوهفته استفاده نمیکنم از ناس
  بیزحمت سریع جواب بدین

  پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *