زبان عاقل پشت قلب او قرار دارد در حالى كه قلب احمق پشت زبان اوست

— امام علی (ع)

انواع مهریه

انواع مهریه
۵ ::: ۱ vote

مهریه ، مالی است که مرد (به نشانه محبت صادقانه) در هنگام ازدواج به همسر خود می پردازد و یا مسئولیت پرداخت آن را بر عهده می گیرد.

فلسفه مهریه 1

در رابطه با مهریه به مسائل زیر خواهیم پرداخت :

۱) فلسفه مهریه
۲) انواع مهریه
۳) میزان مهریه
۴) قوانین مهریه
۵) موانع مهریه
۶) مجلس مهریه برون
۷) مهریه از نظر اهل بیت

ما در این مطلب در خصوص انواع مهریه (مورد دوم) بحث خواهیم نمود و مابقی مسائل را در مطالب آتی خدمتتان عرض خواهیم نمود.

انواع مهریه

مهریه در فقه و حقوق اسلامی (و بالتبع قوانین کشور) به ۳ دسته تقسیم می شود :

الف) مهر المسمی :

مهر المسمی ، همان مهریه متداول است که همگی شنیده ایم. در این نوع از مهریه ، زن و شوهر نسبت به میزان مهریه توافق نموده و آن را در عقدنامه ذکر می کنند. محدودیتی در میزان مهر المسمی در قانون قرار داده نشده است ولی شرایطی برای این نوع مهریه وضع شده است که به قرار زیر است :

دارای ارزش اقتصادی باشد ، قابل نقل و انتقال باشد ، مشخص و معلوم باشد ، دارای منفعت عقلانی و مشروع باشد.

ب‌) مهر المثل :

مهر المثل زمانی به زن تعلق می گیرد که مهر المسمی تعیین نشده باشد (و یا مهر المسمی مغایر با قانون باشد) و زن و شوهر عقد کرده و نزدیکی کرده باشند. در این حالت بر اساس جایگاه و شرایط زن ، مهریه ای برای زن تعیین می گردد که به آن ، مهر المثل می گویند. عوامل تاثیرگذار در تعیین این نوع مهریه عبارتند از : محل زندگی زن ، تحصیلات زن ، سن و زیبایی زن ، شغل زن ، موقعیت خانوادگی زن و …

ج‌) مهر المتعه :

مهر المتعه زمانی به زن تعلق می گیرد که مهر المسمی تعیین نشده باشد (و یا مهر المسمی مغایر با قانون باشد) و زن و شوهر عقد کرده و نزدیکی نکرده باشند. در این حالت بر اساس توان و استطاعت مالی شوهر ، مهریه ای برای زن تعیین می گردد که به آن ، مهر المتعه می گویند. دقت کنید که در این حالت (برخلاف مهر المثل) جایگاه و شرایط زن ملاک تعیین مهریه نیست.

انواع مهریه

مهر السنه :

مهر السنه ، مهریه ای است که پیامبر گرامی اسلام بر همسران خود و حضرت زهرا مقرر کردند. پیشوایان دین سفارشات مکرری در خصوص انتخاب مهر السنه بعنوان مهریه نموده اند. مقدار مهر السنه در زمان پیامبر معادل پانصد درهم نقره بوده است که به نرخ امروزی معادل ۲۰ میلیون تومان (حدود ۲۰ سکه بهار آزادی) می شود.

ان شاءالله احکام و قوانین مربوط به مهریه را در مطلب احکام مهریه خدمتتان عرض خواهیم کرد.

منبع : عروس ایرانی

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *