امام صادق (ع) : هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت‏ به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند مى فرمايد: اگر آنان فقير باشند خداوند از فضل و کرم خود بى نيازشان مى کند.
جستجوی پیشرفته لباس (3386لباس عروس و مجلسی)
نوع لباس
لباس عروس
لباس مجلسی
مدل
همه
سایر
یقه
همه
آستین
همه
قد لباس
همه
کوتاه
بلند
دنباله دار
سال
همه
2019
2018
2017
2016
2015
2014
سایر
برند
همه
آنابل
آنایز بریدال
آنترا
ابد محفوظ
ادسو
اسپوزابلا
استلا یورک
الفرد انگلو
الما نویا
الور
الیزابتا پلیگنانو
ایر بارسلونا
ایمپرسشن
برایدز بای هاروی
برتا بریدال
پاپیلیو
پرونویاس
تینا والردی
جاستین الکساندر
جاسمین امپایر
درسارا
دمتریوس
دومو آدامی
رزا کلارا
سایر
سوترو و میجلی
سوفیا تولی
سوییتهرت
فرانک سارابیا
فلارا زایچک
کاسیمینا
کالکتور
کوزموبلا
کیتی چن کوچر
گالیا لاهاو
لونا نویاس
مادلین گاردنر
ماریا کارین
مانو گارسیا
مگی سوترو
موری لی
مون چری
میس پاریس
نیکول اسپوز
ونوس
یان استوارت
امتیاز
همه
5-4 ستاره
4-3 ستاره
3-2 ستاره
2-1 ستاره

ارتباط ازدواج و گره زدن سبزه

ابتدا وارد/عضو شوید
میانگین: 5٫0
تعداد رای: 1
0306 ازدواج و گره زدن سبزه

از نگاه برخی افراد، گره زدن سبزه در روز ۱۳ فروردین (سیزده بدر) بعنوان راهی برای ازدواج و باز شدن بخت در نظر گرفته می شود. حال بیایید نگاهی به تاریخچه و فلسفه سبزه گره زدن بکنیم.

تاریخچه گره زدن سبزه

در اوستا (کتاب باستانی زرتشت) از کیومرث سخن گفته شده است و وی را نخستین بشر و اولین پادشاه نامیده اند. براساس این کتاب، پسر و دختر دوقلوی کیومرث (“مشیه” و “مشیانه”) برای اولین بار در روز ۱۳ فروردین با یکدیگر ازدواج کردند. بدلیل آنکه در آن دوران، مراسم عقد و عروسی وجود نداشت؛ مشیه و مشیانه با گره زدن دو شاخه، مراسم پیمان زناشویی را برگزار کردند. این مراسم از آن زمان توسط دختران و پسران دم بخت برگزار می گردیده ولی در دوره کیانیان تقریباً متروک گردید. تا اینکه در دوره هخامنشیان دوباره رسم گره زدن سبزه شروع گردید و تا امروز نیز باقی مانده است.

دلیل سند مذکور در کتاب “مجمل التواریخ” بدین صورت آمده است:

اول مردی که به زمین ظاهر شد، پارسیان او را “کل شاه” گویند. پسر و دختری از او ماند که مشیه و مشیانه نام گرفتند و روز سیزده نوروز با هم ازدواج کردند و در مدت پنجاه سال هیجده فرزند بوجود آوردند و چون مردند، جهان نود و چهار سال بی پادشاه بماند.

تاریخچه ازدواج و گره زدن سبزه

تاریخچه ازدواج و گره زدن سبزه

برداشت دیگری از گره زدن سبزه

اما دکتر “نیک نام” در رابطه با رسم سبزه گره زدن نظر دیگری دارد که ارتباطی با ازدواج ندارد بلکه به ارتباط طبیعت و باران مربوط می شود:

برخی از آداب نوروز مربوط به قبل از زرتشت است و به مردمان آریایی باز می گردد. براساس باور مردمان آریایی ، “تشتر” فرشته باران و به شکل اسب سپید است که هر گاه دیوی به نام اپوش را از پای درآورد ، سالی پر از باران و سرسبزی را خواهند داشت. بهمین دلیل ایرانیان و مخصوصاً بانوان (که نماینده آناهیتا (الهه آب و آبادانی) هستند) در روز ۱۳ فروردین با نوازش سبزه ها و گره زدن آنها، حمایت خود را از فرشته باران اعلام می کنند.

ارتباط ازدواج و گره زدن سبزه

ارتباط ازدواج و گره زدن سبزه

صحبت آخر درباره ازدواج و گره زدن سبزه

  1. براساس تاریخچه عنوان شده؛ رسم گره زدن سبزه، شیوه ای جهت اعلام پیوند زناشویی بوده است و کاملاً واضح است که با توجه به مراسم های ازدواج کنونی، گره زدن سبزه منسوخ گردیده است.
  2. معیارهای ازدواج قطعاً به شایستگی و کفویت افراد ارتباط دارد و در نهایت بایستی یا توکل نمود و یا معتقد به بخت و اقبال (قضا و قدر) بود.
  3. شکی نیست که گره زدن سبزه ها باعث آسیب رساندن به طبیعت می گردد و جبران آن مستلزم گذشت زمان زیادی می باشد.

منبع : عروس ایرانی

نظر بدهید

برای ارسال نظر بایستی ثبت نام / ورود کنید