مراسم ازدواج را آشكار برگزار كنید و خواستگاری را پنهان

— پیامبر (ص)

میزان مهریه مناسب

میزان مهریه مناسب
۴٫۱ ::: ۱۰ votes

مهریه ، مالی است که مرد (به نشانه محبت صادقانه) در هنگام ازدواج به همسر خود می پردازد و یا مسئولیت پرداخت آن را بر عهده می گیرد.

فلسفه مهریه 1

در رابطه با مهریه به مسائل زیر خواهیم پرداخت :

۱) فلسفه مهریه
۲) انواع مهریه
۳) میزان مهریه
۴) قوانین مهریه
۵) موانع مهریه
۶) مجلس مهریه برون
۷) مهریه از نظر اهل بیت

ما در این مطلب در خصوص میزان مهریه (مورد سوم) بحث خواهیم نمود و مابقی مسائل را در مطالب آتی خدمتتان عرض خواهیم نمود.

آیا مهریه زیاد ، ضامن تداوم زندگی است ؟ میزان مهریه مناسب چقدر است ؟ جایگزین مهریه سنگین چیست ؟

آیا مهریه زیاد ، ضامن تداوم زندگی است ؟

پیامبر گرامی اسلام (ص) فرموده اند : مهرها را سنگین نگیرید. مهر و محبت را باید خداوند مهربان فراهم آورد.

همانطور که در مطلب فلسفه مهریه گفتیم : مهریه هدیه ای است از جانب مرد به همسرش است که نشانگر علاقه صادقانه مرد می باشد. متاسفانه امروزه مهریه به یکی از معضلات ازدواج تبدیل شده است. مهریه های سنگین وسیله ای شده برای رفع نگرانی زنان از آینده شان. در واقع مهریه سنگین ابزاری است برای تداوم زندگی مشترک ، و چه بسا زندگی مشترک عاشقانه ! البته دلایل دیگری نظیر چشم و هم چشمی و … نیز به این امر دامن میزند. اما آیا مهریه سنگین ، تضمین کننده زندگی مشترک و متعهدانه است ؟

میزان مهریه مناسب 1

جواب را با سرک کشیدن به دادگاه های خانواده می توان یافت. در کوران سختی های زندگی ؛ بجای آنکه زن از هنر زنانگی خود استفاده کند ، مهریه زیاد پشتوانه ای برای ناسازگاری وی می شود زیرا مرد توان پرداخت آن را ندارد. مرد نیز هر روز و هر ساعت کینه زن را در دل می پروراند. اینجاست که آزار و اذیت ها شروع می شود ، طلاق عاطفی رخ می دهد ، روابط پنهانی و نامشروع شکل می گیرد و … . مهریه که نشانگر علاقه راستین مرد به همسرش بود ، اکنون کارکردی متضاد پیدا می کند.

تجربه سالیان گذشته ثابت کرده است که مهریه های سنگین ، زندگی مسالمت آمیز بهمراه محبت و تعهد ایجاد نخواهد کرد.

میزان مهریه مناسب چقدر است ؟

مسلماً وقتی حرف از هدیه به میان می آید ، مبلغ مهم نبوده و خلوص نیت حرف اول را میزند. در خصوص مهریه نیز این چنین است اما توصیه شده است با توجه به شان خانوادگی زن ، جایگاه اجتماعی وی ، میزان تحصیلات وی و … مهریه تعیین گردد. بعلاوه در شرع و قانون هیچ محدودیتی برای میزان بالای مهریه وضع نشده است. اما سوال اینجاست که بهترین میزان مهریه چقدر است ؟

میزان مهریه مناسب 2

برای جواب دادن به این سوال ، بایستی به ۲ نکته دقت نمود :

۱) در سال ۱۳۹۱ ، لایحه حمایت از خانواده تصویب گردید. براساس این لایحه اگر مهریه کمتر از و یا مساوی ۱۱۰ سکه باشد و مرد آن را بطور کامل پرداخت نکند ، راهی زندان می شود. اما اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد و مرد ۱۱۰ سکه را پرداخت کند ، دیگر زندانی نمی شود و برای سکه های بیشتر از ۱۱۰ سکه ، دادگاه براساس تمکن مالی مرد تصمیم گیری می کند.

۲) امام رضا (ع) فرموده اند : “هنگام ازدواج تلاش کنید که مهریه از مهرالسنه تجاوز نکند”. همانطور که در مطلب انواع مهریه عنوان کردیم ، مهرالسنه ، مهریه ای بود که پیامبر (ص) برای حضرت زهرا (س) مقرر نمودند و معادل حدودا ۲۰ سکه طلا می باشد.

با توجه به ۲ نکته بالا می توان دریافت که مهریه بیش از ۱۱۰ سکه ، چندان تضمین پرداخت ندارد و همین طور بنا بر سفارشات ائمه اطهار ، مهریه نبایستی از ۲۰ سکه طلا تجاوز نماید. حال با دید بهتری ، میزان مهریه مناسب را انتخاب کنید.

جایگزین مهریه سنگین چیست ؟

با توجه به مطالب گفته شده می توان دریافت که مهریه بالا ، تضمینی برای زندگی مشترک نیست و حتی دریافت بیش از ۱۱۰ سکه ، دشوار می باشد. بنابراین چه تضمینی برای زنان وجود خواهد داشت که زندگی مشترک شان به مشکل برنخورد ؟

میزان مهریه مناسب 3

برای جواب دادن به این سوال ، بایستی به ۳ نکته دقت نمود :

۱) باید دقت داشت که در دوران خواستگاری و یا نامزدی بایستی نسبت به همسر آینده ، شناخت خوبی پیدا کنید و تا به شناخت مناسب نرسیدید ، پاسخ مثبت ندهید. مسلماً این شناخت ، شناختی اولیه خواهد بود و شناخت کامل نیاز به گذشت سالها خواهد داشت.

۲) برای رفع دغدغه ناشی از عدم شناخت کامل همسر آینده ، می توان از شروط ضمن عقد استفاده کرد. این شروط ، محکمه پسند تر و منطقی تر از مهریه های بالاست. مثلاً می توان در زمان عقد شرط کرد که اگر شوهر برای مدت معینی غائب شود و یا سوء رفتار خاصی نشان دهد ، زن خود را مطلقه نماید.

۳) فرض کنید خانمی برای اثبات حسن نیتش با مهریه ای اندک (نظیر ۵ سکه) به عقد همسر خود درآید. مرد نیز با کوچکترین اختلافی ، مهریه را پرداخت کند و زن را طلاق دهد. در این شرایط ، قانون مبلغی را علاوه بر مهریه برای مرد تعیین می کند که به همسرش بدهد تا پشتوانه ای برای خانم باشد. (به این مبلغ ، نحله می گویند)

منبع : عروس ایرانی

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *