کسى که ازدواج کند ، نصف دينش را حفظ کرده است.

— پیامبر (ص)

آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش تالاسمی

آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش تالاسمی
۵ ::: ۱ vote

یکی از اهداف اصلی ازدواج ، تشکیل خانواده است و خانواده سالم در گرو فرزندان سالم و ارضاء صحیح نیازهای جنسی می باشد. آزمایشات قبل ازدواج می تواند گام موثری در رسیدن به این هدف باشد.

آزمایشات قبل ازدواج

همانطور که در مطلب مراحل عقد رسمی عنوان نمودیم ، یکی از مراحل ثبت رسمی عقد در محضر ، مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایشات مربوطه می باشد. این آزمایشات به قرار زیر می باشد :

آزمایشات قبل ازدواج ضروری :

۱) آزمایش اعتیاد از آقا و خانم

۲) آزمایش سیفلیس از آقا

۳) آزمایش تالاسمی از آقا و خانم

۴) واکسن کزاز برای خانم

آزمایشات قبل ازدواج تکمیلی :

با انجام آزمایشات قبل ازدواج ضروری تا حدودی از وضع سلامت جسمی و جنسی یکدیگر اطمینان حاصل می کنید اما این آزمایش های یه هیچ وجه کامل نیست. ممکن است فردی بطور مادرزاد فاقد بیضه باشد و یا اینکه بدلایل مختلف امکان بارداری وجود نداشته باشد. بنابراین آزمایشاتی برای اطمینان از صحت طرفین توصیه می گردد.

در این مطلب ، در خصوص مورد سوم از آزمایشات قبل ازدواج ضروری (آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش تالاسمی) صحبت می کنیم و مابقی موارد را در مطالب آتی خدمتتان عرض خواهیم نمود.

آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش تالاسمی
تالاسمی چیست ؟

هموگلوبین ، پروتینی در بدن است که با اکسیژن ترکیب می شود و باعث می گردد که اکسیژن وارد خون شده و نیاز بدن به اکسیژن رفع گردد.

تالاسمی بیماری ژنتیکی است که در اثر آن ، هموگلوبین خون دچار مشکل می گردد و اکسیژن رسانی به اعضای بدن مختل می گردد.

انواع تالاسمی :

آلفا : در آفریقا و خاورمیانه شایع است. علائم شدید این بیماری شامل کم خونی شدید ، بزرگی طحال و عفونت های ویروسی می باشد.

بتا : در ایران و اروپا شایع است. این نوع تالاسمی شامل تالاسمی مینور (خفیف) و تالاسمی ماژور (شدید) می باشد که تالاسمی مینور مشکل ساز نمی گردد. علائم این نوع تالاسمی شامل کم خونی شدید و نارسایی ارگان های حیاتی بدن (قلب و کبد) می باشد.

روش درمان تالاسمی :

۱) انتقال خون : مبتلایان بایستی تا آخر عمر ، هر ۲-۳ هفته خون دریافت کنند تا تعداد هموگلوبین خون شان عادی گردد.

۲) دفع آهن : بدلیل تزریق خون ، مقدار زیادی آهن وارد خون می گردد که بایستی دفع گردد. دفع آهن تحت روش درمانی سخت و دردناکی با داروی دسفرال صورت می گیرد.

پیشگیری از تالاسمی :

موثرترین راه پیشگیری از بیماری تالاسمی ، غربال گری افراد جهت جلوگیری از تولد فرزند مبتلا به تالاسمی است.

آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش تالاسمی

آزمایش تالاسمی قبل از ازدواج :

تالاسمی از شایع ترین بیماری های ژنتیکی در ایران است ؛ بطوریکه از هر ۲۰ ایرانی ، حداقل ۱ نفر به تالاسمی مینور مبتلا است. بنابراین پیش از ازدواج بایستی این بیماری چک شود.

برای آزمایش تالاسمی قبل از ازدواج ، از مردان آزمایش خون گرفته می شود. اگر فقط یکی از زوجین مبتلا به تالاسمی نباشد ، کفایت می کند تا فرزندشان مبتلا به تالاسمی نشود. بنابراین فقط مردان از جهت وجود تالاسمی چک می شوند. اگر مرد مبتلا به تالاسمی نبود ، مشکلی از بابت ازدواج وجود نخواهد داشت ولی اگر مرد مبتلا به تالاسمی بود ، از خانم نیز آزمایش خون گرفته می شود. گاهی اوقات ۲-۳ ماه زمان نیاز است تا نتیجه قطعی آزمایش حاصل گردد.

منبع : عروس ایرانی

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *