وقتی كسی به خواستگاری می آید که اخلاق و دین اش مایه رضایت است ، به او زن دهید كه اگر چنین نكنید ، فتنه و فساد زمین را پر خواهد كرد.

— پیامبر (ص)

ابراز محبت همسران

به این مطلب امتیاز بدهید

پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله) فرموده اند : بهترین شما کسی است که برای خانواده اش بهتر باشد و من از همه شما برای خانواده ام بهترم. زنان را گرامی نمی دارد مگر انسان بزرگوار و به آنان اهانت نمی کند مگر شخص پست و بی مقدار.

امام صادق (علیه السلام) فرموده اند : همسردوستی از اخلاق پیامبران است و نیز فرموده اند : هر گاه کسی را دوست داشتید به او بگویید زیرا این اظهار دوستی ، عشق و علاقه شما را نسبت به هم افزون تر و مستحکم تر می کند.

در خانواده طبیعی محبت بین اعضای خانواده جاری است، زن و شوهر نسبت به یکدیگر عشق و محبت داشته و آن را ابراز می نمایند. در بعضی از جوامع سنتی، زن و شوهر تصور می کنند که نبایستی محبت را بطور کلامی به یکدیگر ابراز نمایند و همین مسئله باعث بسیاری از کدورت ها و رنجش ها بین آنان می شود. امروزه ثابت شده است که ابراز محبت همسران به یکدیگر باعث گرمی و پایداری روابط آن ها گشته و فضای روانی خانواده بسیار صمیمی تر می گردد. همچنین در یک خانواده طبیعی، ابراز محبت به فرزندان نیز از اصول تربیتی آن ها بحساب می آید و بطور متعادل محبت به فرزندان اعمال می شود.

چنانچه در بعضی از خانواده ها محبت بین زن و شوهر به دلایلی کم رنگ شده باشد می توان آن را مجدداً به وجود آورد. در واقع می شود محبت ها را احیا نمود. توجه به نکات مثبت یکدیگر، الفاظ محبت آمیز و معنی دار به زبان جاری نمودن، به یاد آوردن خاطرات خوب و زیبا که در کنار یکدیگر داشته اند، می تواند تا حد  زیادی در احیا محبت موثر واقع گردد.

محبت همسران به یکدیگر 2

نکات زیر می تواند در تحکیم محبت بین زن و شوهر نقش موثری داشته باشد :

با همسر خود صحبت کنید.
خوشرو باشید و در مواجهه با همسر خود، چهره ای گشاده داشته باشید.
محبت خود نسبت به همسرتان ابراز نموده و علاقه خود را نسبت به او بیان کنید.
در مناسبت های مختلف (مانند روز تولد ، سالروز عقد و ازدواج) با توجه به شرایط اقتصادی و توان خانواده به همسر خود هدیه بدهید.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *