هيچ يك از شما زنى را كه ديگرى خواستگارى مى كند ، خواستگارى نكند. تا اينكه با او ازدواج كند و يا اينكه منصرف شود.

— پیامبر (ص)

آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش سیفلیس

آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش سیفلیس
۴ ::: ۱ vote

یکی از اهداف اصلی ازدواج ، تشکیل خانواده است و خانواده سالم در گرو فرزندان سالم و ارضاء صحیح نیازهای جنسی می باشد. آزمایشات قبل ازدواج می تواند گام موثری در رسیدن به این هدف باشد.

آزمایشات قبل ازدواج

همانطور که در مطلب ” مراحل عقد رسمی ” عنوان نمودیم ، یکی از مراحل ثبت رسمی عقد در محضر ، مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایشات مربوطه می باشد. این آزمایشات به قرار زیر می باشد :

آزمایشات قبل ازدواج ضروری :

۱) آزمایش اعتیاد از آقا و خانم

۲) آزمایش سیفلیس از آقا

۳) آزمایش تالاسمی از آقا و خانم

۴) واکسن کزاز برای خانم

آزمایشات قبل ازدواج تکمیلی :

با انجام آزمایشات قبل ازدواج ضروری تا حدودی از وضع سلامت جسمی و جنسی یکدیگر اطمینان حاصل می کنید اما این آزمایش های یه هیچ وجه کامل نیست. ممکن است فردی بطور مادرزاد فاقد بیضه باشد و یا اینکه بدلایل مختلف امکان بارداری وجود نداشته باشد. بنابراین آزمایشاتی برای اطمینان از صحت طرفین توصیه می گردد.

در این مطلب ، در خصوص مورد دوم از آزمایشات قبل ازدواج ضروری (آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش سیفلیس) صحبت می کنیم و مابقی موارد را در مطالب آتی خدمتتان عرض خواهیم نمود.

الف) بیماری سیفلیس (یا سفلیس) چیست ؟

سیفلیس نوعی بیماری آمیزشی است که راه اصلی انتقال آن از طریق آمیزش جنسی است. عوارض این بیماری می تواند تا فلج ، فراموشی ، کوری ، سقط جنین و مرگ پیش برود. خوشبختانه این بیماری نسبت به آنتی بیوتیک بسیار حساس است و درمان قطعی آن از طریق پنی سیلین است.

آزمایشات قبل ازدواج - آزمایش سیفلیس 1

ب) علائم سیفلیس :

اگر این بیماری درمان نشود ، علائم سیفلیس تا ۳ مرحله پیشرفت می کند که به قرار زیر است :

  • مرحله اولیه : پس از ارتباط جنسی با فرد مبتلا به سیفلیس ، این مرحله شروع می شود و تا ۳ ماه به طول می انجامد. در این مرحله ، زخم هایی سفت و بدون درد بر پوست بدن ظاهر می گردد.
  • مرحله ثانویه : این مرحله ۴ تا ۱۰ هفته به طول می انجامد. در این مرحله ، جوش هایی بر کف دست و پا و داخل دهان ظاهر می شود و زخم هایی زگیل مانند در سرتاسر پوست نمایان می گردد.
  • مرحله سوم : این مرحله ۳ تا ۱۵ سال به طول می انجامد و بر سیستم های عصبی و قلبی و عروقی و پوست اثر می گذارد. اختلالات این دوره شامل فراموشی ، کوری ، فلج و حتی مرگ می باشد.

ج) راه انتقال سیفلیس :

راه انتقال اصلی این بیماری از طریق تماس جنسی با فرد مبتلا و یا از طریق مادر مبتلا به جنین می باشد. این بیماری از راه دهانی ، مهبلی و نزدیکی مقعدی و حتی با بوسه زدن بر نزدیکی های زخم می تواند انتقال یابد. لازم به ذکر می باشد که سیفلیس از طریق ظروف غذا ، لباس ، وان داغ و امثالهم منتقل نمی گردد.

آزمایشات قبل ازدواج - آزمایش سیفلیس 2

د) راه تشخیص سیفلیس :

تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون و یا بررسی میکروسکوپی امکانپذیر است. اما برای ازدواج فقط از طریق آزمایش خون ، اقدام به بررسی بیماری سیفلیس می کنند. قابل به ذکر است که تشخیص سیفلیس در ابتدای بیماری دشوار است.

ه) راه پیشگیری سیفلیس :

مسلماً راه اصلی پیشگیری ، پرهیز از تماس فیزیکی با شخص مبتلا است. عدم استفاده از نوشیدنی های الکلی که موجب افزایش رفتارهای جنسی پرخطر می گردد ، نیز توصیه می گردد. غربال گری مادران در دوران بارداری ، از ابتلای نوزادان مبتلا به سیفلیس جلوگیری می کند. دقت نمایید که استفاده از کاندوم بصورت کامل خطر ابتلا به سیفلیس را از بین نمی برد.

منبع : عروس ایرانی

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *