كسى كه ميان خود و خدا را اصلاح كند ، خداوند ميان او و مردم را اصلاح خواهد كرد

— امام علی (ع)

آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش اعتیاد

آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش اعتیاد
۴٫۰۵ ::: ۳۸ votes

یکی از اهداف اصلی ازدواج ، تشکیل خانواده است و خانواده سالم در گرو فرزندان سالم و ارضاء صحیح نیازهای جنسی می باشد. آزمایشات قبل ازدواج می تواند گام موثری در رسیدن به این هدف باشد.

آزمایشات قبل ازدواج - آزمایش اعتیاد

همانطور که در مطلب مراحل عقد رسمی عنوان نمودیم ، یکی از مراحل ثبت رسمی عقد در محضر ، مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایشات مربوطه می باشد. این آزمایشات به قرار زیر می باشد :

آزمایشات قبل ازدواج ضروری :

۱) آزمایش اعتیاد از آقا و خانم

۲) آزمایش سیفلیس از آقا

۳) آزمایش تالاسمی از آقا و خانم

۴) واکسن کزاز برای خانم

آزمایشات قبل ازدواج تکمیلی :

با انجام آزمایشات قبل ازدواج ضروری تا حدودی از وضع سلامت جسمی و جنسی یکدیگر اطمینان حاصل می کنید اما این آزمایش های یه هیچ وجه کامل نیست. ممکن است فردی بطور مادرزاد فاقد بیضه باشد و یا اینکه بدلایل مختلف امکان بارداری وجود نداشته باشد. بنابراین آزمایشاتی برای اطمینان از صحت طرفین توصیه می گردد.

آزمایشات قبل ازدواج - آزمایش اعتیاد

در این مطلب ، در خصوص مورد اول از آزمایشات قبل ازدواج ضروری (آزمایشات قبل ازدواج – آزمایش اعتیاد) صحبت می کنیم و مابقی موارد را در مطالب آتی خدمتتان عرض خواهیم نمود.

الف) معضلات اعتیاد :

در برخی مجامع ، اعتیاد بعنوان مهمترین عامل طلاق برشمرده می شود. اعتیاد علاوه بر آنکه بر جسم فرد اثرات مخربی دارد (نازایی ، تنبلی کبد ، ورم کلیه ها و …) بر روح و روان فرد نیز اثر گذاشته (بر هم خوردن تعادل روانی ، ضعف اراده ، از بین رفتن مسئولیت پذیری ، عصیانگری و …) و باعث می گردد معضلات خانوادگی نظیر نابسامانی خانوادگی و عدم تربیت صحیح فرزندان رخ دهد و در نهایت منجر به طلاق گردد.

آزمایشات قبل ازدواج - آزمایش اعتیاد

ب) آزمایش اعتیاد :

در این آزمایش ، تست ادرار از آقا و خانم گرفته می شود و وجود ترکیبات تریاک در ادرار بررسی می گردد. نمونه گیری ادرار ، در قدیم توسط آینه های نصب شده روی دیوارهای اتاق نمونه گیری کنترل می گردید ولی در حال حاضر با بکار بردن دوربین های مدار بسته ، شان افراد حفظ شده و صحت نمونه گیری نیز تضمین می گردد. ناگفته نماند که این آزمایش نیاز به ناشتا بودن ندارد.

ج) چرا فقط ترکیبات تریاک ؟

تریاک به دلیل ارزان بودن نسبی ، به وفور در کشور یافت می شود و بهمین دلیل ترکیبات تریاک مورد آزمایش قرار می گیرد. بعبارت دیگر مواد مخدر صنعتی بررسی نمی گردد.

د) آیا جواب مثبت به معنی معتاد بودن است ؟

جواب منفی آزمایش اعتیاد به معنی عدم اعتیاد فرد به ترکیبات تریاک است (با فرض صحت دستگاه های تشخیصی). ولی جواب مثبت لزوماً به معنی معتاد بودن فرد نیست. بعنوان مثال ممکن است فرد از داروهای کدئین دار نظیر استامینوفن کدئین استفاده کرده باشد که باعث می گردد نتیجه آزمایش به اشتباه مثبت اعلام شود.

بنابراین اگر جواب آزمایش مثبت باشد ، تست تائیدی TLC از فرد اخذ می شود که از بابت نتیجه مثبت اطمینان حاصل گردد. لازم به ذکر است که تست تائیدی نیاز به زمان بیشتری دارد.

ه) میزان دقت آزمایش اعتیاد ؟

۳ مساله در این خصوص قابل تامل می باشد :

۱) خطای دستگاه های تشخیصی : هیچ آزمایشی عاری از خطا نیست. یعنی ممکن است به اشتباه اعتیاد تشخیص داده نشود و نتیجه منفی اعلام گردد.

۲) مصرف دارو : مصرف ایبوپروفن ، آنتی بیوتیک ها ، آنتی هیستامین ها ، بی حس کننده های دندانپزشکی می تواند نتیجه آزمایش را به اشتباه مثبت اعلام کند.

۳) همانطور که مواد مخدر وارد بدن می شود ، از بدن نیز خارج می گردد. بعنوان مثال هروئین تا ۴ روز و مورفین تا ۳ روز در بدن باقی می ماند. بنابراین آزمایش اعتیاد در صورتی اعتیاد فرد را به درستی نشان می دهد که فرد معتاد در روزهای اخیر ، مواد مخدر تریاک (و ترکیبات تریاک) را مصرف کرده باشد.

آزمایشات قبل ازدواج - آزمایش اعتیاد

و) راه حل نهایی :

با توجه به موارد بالا ، مسلماً آزمایش اعتیاد به طور کامل اعتیاد فرد را نمایان نمی کند. راه حلی که در خصوص اطمینان از عدم اعتیاد فرد پیشنهاد می گردد این است که تحقیقات خواستگاری (تحقیق از دوستان ، فامیل ، همسایگان و …) را جدی گرفته و به شیوه درستی انجام دهید. معاینه بالینی و بررسی سوابق فرد نیز می تواند راه گشا باشد.

ناگفته نماند که پس از تلاش های فراوان بایستی به خداوند متعال اتکال نمود و امور را به قدرت لایزال الهی واگذار نمود.

منبع : عروس ایرانی

نوشته های مرتبط

32 نظر

 1. نوشا

  سلام عرض شد ، برادر من داروی لاموترژین و سیتالوپرام برای بیماری دوقطبی مصرف میکنه، خانواده عروس از بیماری ایشان مطلع هستند. ولی جواب آزمایش اعتیاد ایشان مثبت شده ، صد در صد مطمئن هستم که به مواد مخدر اعتیاد ندارند. سپاسگذار میشم اگه بدونم آیا این داروها به نحوی باعث جواب مثبت شده اند یا نه؟ و چه راه حلی میتونید پیشنهاد بدید، یک دنیا ممنون

  پاسخ
  1. داماد ايراني
   داماد ايراني

   سلام دوست عزیز.
   ما فقط اطلاعات کلی رو در خصوص آزمایش اعتیاد مطرح کردیم. لطفا برای سوالات موردی و تخصصی به دکتر مراجعه کنید.
   باتشکر و آرزوی موفقیت.

   پاسخ
 2. يگانه

  تست اعتیاد به ماده مخدر شیشه هم در ازمایش قبل از ازدواج انجام میشود .من بر اثر قرص ضد اشتها تستم مثبت شده تا چند روز بعد بر طرف میشه؟

  پاسخ
  1. داماد ايراني
   داماد ايراني

   خیر دوست عزیز. فقط تریاک و مشتقات آن تست می شود.
   در رابطه با قرص ضد اشتها از دکترتون سوال بفرمایید. ولی در هر حال زیاد زمان نمیبرد مثلا هرویین و مورفین تا ۴ روز ماندگاری دارد.

   پاسخ
 3. محمد

  با سلام
  بنده طی شش ماه گذشته تقریبا هر یک یا دو هفته [....] ، می خواستم از حضورتون درخواست کنم بفرمایید بعد از چند روز آزمایش من ممکنه مثبت در بیاد؟ یا اینکه بهتره بعد از چند روز نسبت به انجام آزمایش اقدام کنم، ممنون میشم اگه جواب سوالم رو زودتر بفرمایید

  پاسخ
  1. داماد ايراني
   داماد ايراني

   با سلام خدمت شما.
   یکی از مواردی که پیمان مقدس زناشویی رو به سر منزل مقصود می رسونه ، وجود صداقت در تمام امور زندگی است.
   ضمناً آخرین باری هست که چنین نظراتی تائید می شود و از تائید نظرات مشابه معذوریم.
   موفق باشید.

   پاسخ
 4. حامد

  سلام، به دلایلی من هر روز باید پرانول ۴٠مصرف کنم اگه برم ازمایش خون مشخص میشه؟برای ازمایش عدم اعتیاد که مشکلی ایجاد نمیکنه؟جز امفتامین ها و مسکن ها که نیست؟ ببخشید به دلیل وسواس زیاد پرسیدم

  پاسخ
  1. داماد ايراني
   داماد ايراني

   سلام ، همانطور که قبلا گفتیم مواد مخدر صنعتی تست نمی شود.
   اگر تحت درمان هستید ، بهتره از دکترتون سوال کنید.
   در هر حال توصیه می شود که بنیان خانواده را با صداقت پایه گذاری کنید.

   پاسخ
 5. بهروز

  سلام
  یه سوال داشتم و اونم اینکه دوربین های مدار بسته که در اتاق ازمایش اعتیاد هست به جایی متصل هست و تصاویر ضبت می شود یا فقط برای نظارت است. من در ازمایشگاه شهرک شریعتی تهران پرسیدم گفتند به حراست دانشگاه متصل هست و ضبط می شود. لطفا اگر کسی اطلاع دارد جواب دهد.

  پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *