دوست واقعی کسی است که دستهای تو را بگیرد ولی قلب تو را لمس کند

— مارکز

آراستگی لباس عروس

به این مطلب امتیاز بدهید

معیارهای انتخاب لباس عروس (بعبارت دیگر آراستگی لباس عروس) فقط به اتو کشیده و بدون لکه و تمیز بودن لباس ، منحصر نمی شود. بلکه در یک مفهوم کلی باید همه عواملی که باعث می شوند لباس جلوه زیبایی نداشته باشد را حذف کرد تا به آراستگی رسید.

برای تمام دختران در شرف عقد یا آن دسته که در تدارک جشن ازدواج خود هستند ، لباس عروس و لباس نامزدی از مهم ترین مسایلی است که وقت ، هزینه و وسواس زیادی را برای آن به خرج می دهند. اما در این خصوص نکات ریز بسیاری وجود دارد که اگر به آنها توجه شود ، لباس انتخابی شما بسیار متناسب تر خواهد بود. مهمترین این نکات به قرار زیر هستند که در ادامه هر یک از این موارد را توضیح خواهیم داد :

۱) تناسب لباس عروس و اندام ، ۲) تناسب هزینه و سلیقه ، ۳) توجه به نوع فرهنگ خانواده ، ۴) آراستگی عروس

معیارهای انتخاب لباس عروس

۱) تناسب لباس عروس و اندام :

موضوعی که دراین خصوص مورد مطالعه قرار می گیرد ، برگرفته از حس زیبا دوستی انسان است. چرا که همه توجه به سوی عروس و داماد خواهد بود و از همین رو هر دو سعی در انتخاب بهترین ها دارند. لباسی که عروس یا داماد انتخاب می کنند ، در درجه اول به سلیقه آنها بستگی دارد و در اکثر مواقع افراد هیچ توجهی به این موضوع ندارند که آیا لباسی که انتخاب می کنند با اندام و ویژگی های ظاهری شان متناسب است یا خیر؟ و این سوالی است که ما می خواهیم به آن پاسخ روشنی بدهیم.

متناسب بودن لباس عروس و اندام فرد به عوامل مختلفی وابسته است. درابتدا باید گفت که افراد باید درک صحیحی از ویژگی های اندامی خود داشته باشند. همه افراد اندام خودشان را دیده اند اما دیدن با توجه کردن فرق دارد. برای داشتن درک صحیح باید تمام موارد را بجا بررسی کرد. مثلا ممکن است افراد با استخوان بندی درشت و هیکلی همان مدلی را می پوشند که افراد ریز نقش و کوچک اندام می خرند. ممکن است در این موارد ، تناسب لباس و ویژگی اندامی رعایت نشده و این فقط به دلیل نا آگاهی و تقلید نادرست است. مدل یا رنگ خاصی که مد می شود طبیعی است که برای تمام افراد مناسب نیست.

در اینجا این سوال پیش خواهد آمد که آیا مد گرایی ناپسند است ؟ پاسخ منفی است. اگر از مدل یا رنگی که مد شده است خوشتان آمده است ، به دنبال ایجاد تناسبش با خودتان باشید.

معیارهای انتخاب لباس عروس

بعنوان مثال موسسه جهانی مد و لباس (“پنتون”) رنگ عنابی را به عنوان مد سال برگزیده  است. (این رنگ وقارخاصی داشته و همینطور نشاط آور وجوان پسند است). فردی که از رنگ پوست تیره ای برخورداراست با انتخاب این رنگ هیچ کمکی به زیبایی چهره خود نکرده است چرا که این رنگ ، تیره را تیره تر خواهد کرد.

نمونه دیگر : فردی که پوششی به شیوه غربی و اروپایی دارد ، اگر بخواهد از این رنگ برای لباس های فانتزی استفاده کند باید به این موضوع توجه کند که ترکیب این رنگ با رنگ های کدر و تیره چقدر از درخشش آن خواهد کاست. و از همین رو در نقاشی ها و نقوش باستانی کهن ایران زمین این رنگ را در کنار سبز پخته ای بکار می بردند که ایده آل ترین شرایط ممکن برای هر دوی این رنگهاست.

در ایران باستان ، چاقی و تپل بودن برای زنان یک مزیت به شمار می رفته و از همین رو برای دوخت لباس های بانوان درباری مدل های چین دار و در اصطلاح امروزی “قجری” استفاده می کردند که چاقی را تشدید می کند و این رنگ را در یقه و سر آستین ها یا مچ شلوارها (که عموما تنگ هم بوده) به کار می بردند که پوشاننده استخوان و نمایانگر بیش از بیش چاقی فرد بوده است.

رنگ عنابی علاوه بر اینکه در مدل ها و دوخت های سنتی بسیار زیباست ، در مدل های فانتزی هم بسیار خاص خواهد بود و به نوعی ترکیب سنت و مدرنیته در جامعه ایرانی به شمار خواهد رفت که این موضوع در حیطه کاری طراحان لباس قرارمی گیرد.

تمام موارد و مثال های ذکر شده در تایید این موضوع بود که تناسب اندام با لباس عروس تا چه اندازه می تواند در دید طرف مقابل تاثیر داشته باشد. عروس های آینده می توانند ازاین نمونه مثالها برای انتخاب لباس مناسب خودشان استفاده کنند.

معیارهای انتخاب لباس عروس

۲) تناسب هزینه و سلیقه :

لباس عروس شما باید به قدر جیب شما باشد ! مسلماً یکی از مهمترین معیارهای خرید لباس عروس ، هزینه آن خواهد بود. اما ممکن است شما لباسی را بپسندید که توان پرداخت هزینه آن را نداشته باشید. در این شرایط شما می توانید با بکارگیری چند نکته هزینه و سلیقه خودتان را کنترل کنید.

در ابتدا شما باید توجه کنید که کدام مشخصه ی آن لباس ، نظرشما را جلب کرده است. رنگ ، مدل ، تزیین و یا عواملی مثل خوش دوخت و خوش فرم بودن آن لباس باعث جلب توجه شما شده است ؟ این عامل را پیدا کنید و به ذهن بسپارید. ازخرید آن لباس صرف نظر کنید و به دنبال لباسی بگردید که عامل مورد نظر شما را داشته باشد.

به این ترتیب می توانید با صرف هزینه ای که در توان دارید ، لباسی را بخرید که باب میل و مطابق سلیقه شماست. در مواردی هم که لباسی را برای اجاره می پسندید ، حتما از مزون ها ومکان هایی دیدن کنید که نسبت به هزینه دریافتی شان اطمینان دارید تا از پرداخت هزینه اضافی و بی دلیل جلوگیری کرده باشید.

معیارهای انتخاب لباس عروس

۳) توجه به نوع فرهنگ خانواده :

اینکه شما زاده خانواده ای مذهبی باشید یا نه ، درانتخاب لباس شما بسیار تاثیر گذار است. افرادی که در خانواده ای مذهبی رشد می کنند ، معمولا سعی دارند برای جشن های خود موازین اسلامی را رعایت کنند. از همین رو لباس عروس و رفتارهای عروس و داماد کمی متفاوت خواهد بود. ممکن است بخواهید لباس عروس تان پوشیده باشد و یا لباس دنباله دار یا کلاه دار را نپسندند . همچنین ممکن است نوع آرایش عروس هم تحت تاثیر قرار بگیرد و یا پوششی مانند چادر برای عروس انتخاب شود. از این رو قبل از انتخاب لباس به فرهنگ خانواده تان توجه کنید.

۴) آراستگی عروس :

مفهوم آراستگی عروس فقط به اتو کشیده و بدون لکه بودن لباس عروس ، منحصرنمی شود. بلکه در یک مفهوم کلی باید همه عواملی که باعث می شوند لباس جلوه زیبایی نداشته باشد را حذف کرد تا به آراستگی رسید.

انتخاب لباسی با رنگ بسیار روشن (در اصطلاح “جیغ”) در کنار آرایشی غلیظ و تند ، باعث شلختگی است. اینکه شما تعادل را درانتخاب های خود رعایت کنید ، بسیار مهم است.

اگر چهره زیبایی دارید ، لباسی پر از تزیین با مدلی شلوغ انتخاب نکنید. زیبایی چهره در انبوه پارچه ها و تزیینات لباستان گم خواهد شد و فرصت نمود پیدا نخواهد کرد. داشتن چهره ای زیبا امتیازی است که شما را در انتخاب لباسی ساده اما شیک و زیبا همراهی می کند و نیاز به آرایش تند که چهره سازی می کند هم نخواهید داشت.

برای لباس هایی که دنباله یا کلاه یا تاج خاصی دارند به دنبال آرایش خاص نباشید. همین که ساده و بسیار ملایم آرایش کرده باشید کافیست تا بهترین جلوه کنید. چرا که حاضرین ، لباس و اندام و آرایش شما را یکجا مشاهده می کنند واگر این سه مورد با هم نامتناسب باشند ، در نگاه اول زیبا به نظرنخواهید رسید و در واقع تمام هزینه و وقتی که صرف کرده اید ، برعکس خواسته و علیه زیبایی شما عمل خواهند کرد.

برای زیبا بودن نگاه زیبا باید داشت.

منبع : عروس ایرانی

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *