هر که با زنى به خاطر زيبایی اش ازدواج نمايد، در او چيزى را که خوشايند او نيست، خواهد ديد. و هر که با وى به خاطر دينش ازدواج کند، خداوند تمامى اين مزايا را براى او جمع مى‏کند.

— امام صادق (ع)

ازدواج و گره زدن سبزه

ازدواج و گره زدن سبزه
۵ ::: ۱ vote

از نگاه برخی افراد ، ارتباط ازدواج و گره زدن سبزه در روز ۱۳ فروردین (سیزده بدر) بعنوان راهی برای باز شدن بخت در نظر گرفته می شود. حال بیایید نگاهی به تاریخچه و فلسفه سبزه گره زدن بکنیم.

ازدواج و گره زدن سبزه

تاریخچه گره زدن سبزه

در اوستا (کتاب باستانی زرتشت) از کیومرث سخن گفته شده است و وی را نخستین بشر و اولین پادشاه نامیده اند. براساس این کتاب ، پسر و دختر دوقلوی کیومرث (“مشیه” و “مشیانه”) برای اولین بار در روز ۱۳ فروردین با یکدیگر ازدواج کردند. بدلیل آنکه در آن دوران ، مراسم عقد و عروسی وجود نداشت ؛ مشیه و مشیانه با گره زدن دو شاخه ، مراسم پیمان زناشویی را برگزار کردند. این مراسم از آن زمان توسط دختران و پسران دم بخت برگزار می گردیده ولی در دوره کیانیان تقریباً متروک گردید. تا اینکه در دوره هخامنشیان دوباره این رسم شروع گردید و تا امروز نیز باقی مانده است.

دلیل سند مذکور در کتاب “مجمل التواریخ” بدین صورت آمده است : اول مردی که به زمین ظاهر شد ، پارسیان او را “کل شاه” گویند. پسر و دختری از او ماند که مشیه و مشیانه نام گرفتند و روز سیزدهً نوروز با هم ازدواج کردند و در مدت پنجاه سال هیجده فرزند بوجود آوردند و چون مردند جهان نود و چهار سال بی پادشاه بماند.

ازدواج و گره زدن سبزه

برداشت دیگری از گره زدن سبزه

اما دکتر “نیک نام” در رابطه با رسم سبزه گره زدن نظر دیگری دارد که بدین قرار می باشد : برخی از آداب نوروز مربوط به قبل از زرتشت است و به مردمان آریایی باز می گردد. براساس باور مردمان آریایی ، “تشتر” فرشته باران و به شکل اسب سپید است که هر گاه دیوی به نام اپوش را از پای درآورد ، سالی پر از باران و سرسبزی را خواهند داشت. بهمین دلیل ایرانیان و مخصوصاً بانوان (که نماینده آناهیتا (الهه آب و آبادانی) هستند) در روز ۱۳ فروردین با نوازش سبزه ها و گره زدن آنها ، حمایت خود را از فرشته باران اعلام می کنند.

ازدواج و گره زدن سبزه

صحبت آخر

۱) براساس تاریخچه عنوان شده ؛ رسم سبزه گره زدن ، شیوه ای جهت اعلام پیوند زناشویی بوده است و کاملاً واضح است که با توجه به مراسم های ازدواج کنونی ، گره زدن سبزه منسوخ گردیده است.
۲) معیارهای ازدواج مرتبط با شایستگی و کفویت افراد است و در نهایت بایستی یا توکل نمود و یا معتقد به بخت و اقبال (قضا و قدر) بود.
۳) شکی نیست که گره زدن سبزه ها باعث آسیب رساندن به طبیعت می گردد و جبران آن مستلزم گذشت زمان زیادی می باشد.

منبع : عروس ایرانی

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *