عاشقی پیداست از زاری دل – نیست بیماری ، چو بیماری دل

— مولوی

معیارهای ازدواج

معیارهای ازدواج
۵ ::: ۱ vote

کی ازدواج کنیم؟ با چه کسی ازدواج کنیم؟ چطور ازدواج کنیم؟ با کدام شرایط ازدواج کنیم؟

زمان ازدواج ، چگونگی انتخاب ، شک و تردیدها ، مسایل جانبی ازدواج و … مسایل مورد توجه بسیاری از جوانان امروز است. چرا که این انتخابی ، بسیار مهم و سرنوشت ساز است که فرد را درگیر می کند. اگر درست و اصولی انتخاب شود ، زندگی موفق و شیرینی را مزه خواهند کرد اما اگر خدای ناکرده تجربه بدی اتفاق بیفتد ، عواقب آن نه تنها گریبان دو طرف را خواهد گرفت بلکه خانواده ها ، اطرافیان و حتی در نگاهی کلی تر ، جامعه را هم مورد تشویش و نگرانی قرار می دهد. پس بهتراست از اصول و مبانی این امر مطلع شویم و با آگاهی کامل وارد این مقوله شویم. در این مطلب سعی ما بر این است معیارهای ازدواج و اصول عقلانی این امر مقدس را مورد مطالعه قرار داده و به شما معرفی کنیم.

معیارهای ازدواج 1

معیارهای ازدواج بیانگر میزان هم کفو بودن آقا و خانم است. مهم ترین معیار های ازدواج بدین قرار می باشند که در زیر بطور کامل شرح داده می شود :
۱) تشابهات مذهبی (البته منظور مسایل عینی و ظاهری است و نه کلیات)
۲) تشابه میان طبقه اقتصادی
۳) تشابه میان طبقه اجتماعی
۴) زیبایی ظاهری و جسمی

معیارهای ازدواج

ابتدا در رابطه با کفویت (تشابه) توضیحاتی را عرض می کنیم. در ازدواج فقط نیازهای غریزی مدنظر نیست بلکه غریزه یکی از موضوعاتی است که فرد را به سوی ازدواج سوق می دهد. در ازدواج ، دو نفر که در خانواده ها و فرهنگ های متفاوتی رشد کرده و به باور فکری رسیده اند ، در کنار هم قرار گرفته و تشکیل خانواده می دهند. پس هر چه میزان تشابهات میان خانواده ها بیشتر باشد، دو طرف به تفاهم بیشتری می رسند. این مساله در تک تک معیارهای ذکر شده نقش اساسی را بازی می کند.

معیارهای ازدواج

۱) تشابهات مذهبی :

ایمان و اعتقاد به خداوند متعال ، حسن خلق ، دوری از گناهانی همچون شرب خمر ، همگی در دایره مذهب قرارمی گیرند. پایبندی و تعهد نسبت به اصول دینی و اخلاقی در افراد باعث تفاهم بیشتر میان آنها می شود. در دین مبین اسلام سفارش شده علاوه بر توکل و برگزاری دو رکعت نماز و دعا برای انتخاب همسری مناسب و ازدواجی موفق ، به مسایل و موضوعات مهم توجه شود تا از ازدواج های ناموفق پیشگیری شود. انجام واجبات و تعهدات و پیش زمینه فکری یک فرد بسیار اهمیت دارد ، زیرا ریشه بسیاری از مشکلات فرعی در پایبندی های افراد ریشه دارد. نوع نگرش دینی و میزان پایببندی به مسائل مذهبی در میان دو طرف تا حد زیادی باید مشابه و یکسان باشد که موجب همبستگی فکری می شود.

رشد فکری و اجتماعی درافراد یکی از اولین مسائلی است که باید به آن توجه کرد. فردی که به بلوغ فکری و روانی رسیده باشد ، به آنی نظر و فکر خود را تغییر نمی دهد و از این رو صحبت های او تا حد زیادی قابل تامل بوده و به فرد مقابل این اجازه را می دهد که با توجه به صحبت ها و رفتارش در مورد او تصمیم بگیرد. به همین علت در کلام پیشوایان ما این موضوع مورد تاکید قرار گرفته که فرد مشروبخوار قابل اعتماد برای ازدواج نیست ، چون افسار عقل وی در دستان جام شرابی است که می نوشد. از این رو اخلاق و رفتار او کاملاً تحت تاثیر قرار داشته و ازدواجی که قرار بود مایه آرامش و آسایش طرفین باشد (به دور از حالت عادی و عقلانی) به جنگ اعصاب طرف مقابل تبدیل خواهد شد.

معیارهای ازدواج

۲) تشابه میان طبقه اقتصادی :

موضوعی است که در طول زمان همواره مورد توجه و بحث بوده ، بطوریکه حتی در افسانه ها و داستانهای کهن هم مشاهده می شود. داستانهایی با موضوع عشق میان پسر شاه و دختر فقیر و یا بالعکس. در واقع این موضوع از آن جهت قصه شده و سینه به سینه به ما رسیده که امری غیرعادی و دور از عقل است که انگیزه ای بسیار خاص مثل عشق می طلبد که جزو اسطوره ها و استثناها قرار می گیرد. امروزه هم این موضوع مورد توجه بوده و اهمیت خود را از دست نداده است. فردی که بطور میانگین بین ۲۰-۳۰ سال در یک خانواده مرفه و ثروتمند رشد کرده ، از درک تنزل به سطح پایین عاجز است ، چون هیچ تجربه ای در این باره ندارد. این موضوع باعث اختلاف و ناراحتی های بعدی می شود که در اکثر مواقع هم مخالفت خانواده ها عاملی بازدارنده محسوب می شود. پس گذشته از استثنا و اسطوره ها ، زندگی را باید عاقلانه شروع کرد.

معیارهای ازدواج

۳) تشابه میان طبقه اجتماعی :

اینکه تحصیلات باعث رشد فکری و ذهنی فرد می شود ، در جوامع پذیرفته شده است اما نمی توان این موضوع را انکار کرد که افراد باتحصیلات متفاوت درک و نگرش متفاوتی هم نسبت به مسایل زندگی مشترک و روابط زناشویی دارند. افراد در روابط اجتماعی ، منش متفاوتی در پیش می گیرند (که باید با طرف مقابل هماهنگ باشد) : از جمله روابط با خانواده ها که برخی فلسفه “دوری و دوستی” را می پسندند و برخی با روابط گرم و صمیمی و به اصطلاح “خانه به خانه بودن” خو گرفته اند. مسلماً افرادی که در این مساله با هم متضادند ، موجب آزار یکدیگر می شوند بدون اینکه خود متوجه تغییر رفتار دیگری شوند.

در این میان مبحث قابل تامل توجه به امور جنسی است. موضوعی که بی توجهی به آن دلیل بیش از ۵۰% جدایی ها و مشکلات میان زوجین است. روانشناسان اذعان می کنند افراد در دو گروه “سرد مزاج” و “گرم مزاج” طبقه بندی می شوند که هر کدام خصوصیات خاص خود را داشته و مشکل می توانند با فرد متضاد خودشان کنار بیایند. سرد مزاج ها میل کمتری به عشقبازی و برقراری روابط جنسی دارند ، در حالیکه گرم مزاج ها کاملاً برعکس عمل می کنند و این تفاوت ناشی از ویژگی های هورمونی افراد هست.

معیارهای ازدواج

۴) زیبایی ظاهری و جسمی (جمال و کمال) :

این مورد نیز قابل تامل می باشد ، چرا که در معرض دید عموم مردم است. در میان افراد ، دیدگاه نسبت به این موضوع بسیار متفاوت است : برخی “زیبایی ظاهری” را مقدم می دانند ، برخی “زیبایی فکری” رامی پسندند. اما اینکه فرد مقابل تا چه حد با دیگری هماهنگ است ، موضوع اصلی است. بطور طبیعی و فطری انسان از زیبایی لذت می برد اما ازدواج یک رابطه دو طرفه است و به همین علت باید در این موضوع هم توافق صورت بگیرد ؛ چه معتقد به جمال باشیم چه خواستار کمال. باید بدانیم طرف مقابل با خواسته ما هماهنگ است یا خواستار چیز دیگریست! این مورد (زیبایی) در مقایسه با ۳ دسته قبلی ، دارای اهمیت کمتری است ؛ چرا که یک موضوع نسبی بوده و نمی توان دسته بندی کلی برای آن ارائه داد.

منبع : عروس ایرانی

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *