عاشقی پیداست از زاری دل – نیست بیماری ، چو بیماری دل

— مولوی

عروس های خردسال مصری

عروس های خردسال مصری
۲ ::: ۱ vote

در چند سال اخیر ، پدیده عجیبی در کشور مصر به سرعت در حال افزایش است. دختران کوچک که هنوز به سن رشد و بلوغ نرسیده اند ، در مدت زمان کوتاه و به فاصله یک جشن ازدواج ، از دنیای اسباب بازی ها و عروسک ها جدا می شوند و به دنیای بزرگسالان و مسئولیت های مختلف آن قدم می گذارند. به ازدواج کودکان در زبان عربی “زواج القاصرات” گفته می شود.

فقر و اوضاع اقتصادی نابسامان، قوانین و فرهنگ حاکم در جوامع از جمله مهمترین عوامل مؤثّر در شکل گیری ازدواج کودکان است. البته پدیده ازدواج کودکان در تاریخ سابقه ای طولانی دارد و در کشورهایی از جمله چاد، مالی، بنگلادش، گینه و مصر همچنان استمرار دارد و بیشتر به چشم می خورد.

عروس های خردسال مصری

در ۲۱ جولای سال جاری ، شهر “دقهلیه” مصر شاهد ازدواج عجیبی بود. “فارس سعید عبدالعزیز” ۱۲ ساله و “نانسی” ۱۰ ساله در یک جشن عروسی پر ریخت و پاش و با حضور ۵۰۰۰ تن از اهالی روستاهای دور و نزدیک به ازدواج یکدیگر درآمدند.

عروس های خردسال مصری

در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ نیز ازدواج دختر ۸ ساله به نام “نبیله” با پسرعموی ۹ ساله اش در شبکه های مجازی و رسانه های مصری سر و صدای زیادی به پا کرد. تصاویر منتشر شده ، یک دختر کوچک را با آرایش و لباس عروس نشان می دهد.

یک فعال حقوقی در مصر می گوید: هم اکنون ازدواج های موسوم به قاصرات در مصر رشد چشمگیری داشته و کم مانده که تمام جامعه مصری را دربرگیرد. او معتقد است که زمان آغاز چنین پدیده ای دقیقا مشخص نیست ؛ اما از دهه نود قرن پیش و در مناطق روستایی مصر گسترش بیشتری یافته است. خانواده های فقیر دختران کوچک خود را به ازدواج متمولین و ثروتمندان در می آورند.

عروس های خردسال مصری

او می گوید: روزی پدرم مرا صدا زد و از من خواست تا آرایش کنم و لباس های زیبا بپوشم. گفت: قرار است به دیدن یکی از بستگان خود برویم. ما سوار تاکسی شدیم. این اولین باری بود که سوار تاکسی می شدم. به یک ساختمان بلند در قاهره رسیدیم ، ساختمان فوق العاده زیبا بود. داخل خانه رفتیم ، جمعیت زیادی بودند، خانه پر از اسباب و وسایل گرانبها و فرش های فاخر بود. در آنجا مرا به ازدواج یک مرد پنجاه ساله درآوردند. من دیدم که پدرم از آن مرد ۱۰۰۰ جینه مصری دریافت کرد.

منبع : تابناک و عروس ایرانی

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *