مراسم عروسى را در شب و مهمانى را در روز انجام دهيد.

— امام صادق (ع)

مراحل عقد رسمی

مراحل عقد رسمی
۴٫۶ ::: ۱۰ votes

اگر شما نیز جزء آن دسته افرادی هستید که قصد رسمی نمودن رابطه تان را داشته باشید ، بایستی با مراحل عقد رسمی آشنا باشید. ما این مراحل را برایتان شرح می دهیم تا بخشی از دغدغه هایتان رفع گردد.

مرحله ۱ : دریافت معرفی نامه محضری
در وهله اول بایستی به یک محضر مراجعه نمایید ، مدرک عروس و داماد (آینده) و شناسنامه پدر عروس را بهمراه یک قطعه عکس ۳×۴ عروس و داماد را تحویل محضر دهید و معرفی نامه را دریافت کنید. این معرفی نامه جهت ارائه به آزمایشگاه می باشد و محلی برای مهر و امضای آزمایشگاه در آن گنجانده شده است. مسلماً آزمایشگاه بدون معرفی نامه ، زوجین را پذیرش نخواهد کرد. 

مرحله ۲ : مراجعه به آزمایشگاه
با معرفی نامه محضری به آزمایشگاه مراجعه کنید تا آزمایش ادرار از شما گرفته شود. در هنگام آزمایش ، با دوربین کنترل می شوید تا مرتکب تقلب نشوید. اگر داروی خاصی مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید زیرا داروهای کدئین دار و برخی مسکن ها ، نتایج آزمایش را مختل خواهد نمود.

مرحله ۳ : واکسن کزاز
فقط عروس خانم بایستی واکسن کزاز را دریافت کند ؛ البته اگر بیش از ۱۰ سال از تزریق واکسن کزاز به بدنش گذاشته باشد. ناگفته نماند بهتر است آقایان نیز این واکسن را دریافت نمایند.

مرحله ۴ : آزمایش خون
آقایان بایستی نمونه خون بدهند تا احتمال وجود ۲ بیماری هپاتیت و تالاسمی در آنها بررسی شود. تالاسمی به معنی کم خونی است و دارای دو نوع ماژور (بسیار شدید) و مینور (قابل درمان) است. البته در صورتیکه تالاسمی داشته باشید ، تحت شرایطی ازدواجتان مشکل نخواهد داشت که با مراجعه به پزشک ، به نتیجه قطعی خواهید رسید.

مرحله ۵ : کلاس آموزشی
در مرحله بعد ، زوجین بایستی به کلاس آموزشی در محل آزمایشگاه مراجعه کنند. این کلاس ها بصورت جداگانه برای خانم ها و آقایان برگزار می شود و کتابی نیز جهت آموزش های دوران متاهلی خدمتتان داده می شود. افرادی که مجدداً ازدواج می نمایند ، نیازی نیست در این کلاس ها شرکت کنند.

مرحله ۶ : دریافت نامه آزمایشگاه
در نهایت ، تائیدیه آزمایشگاه مبنی بر انجام آزمایش اعتیاد ، واکسن کزاز عروس ، آزمایش خون داماد و شرکت در کلاس آموزشی را دریافت نموده و به محضر تحویل دهید. دقت کنید که آزمایش فقط یک ماه اعتبار دارد و در صورتیکه به محضر تحویل ندهید ، باید مجدداً مراحل قبل را تکرار نمایید.

مرحله ۷ : ثبت ازدواج
حال زمان رسمی و علنی نمودن عقد رسیده است. از محضر وقت بگیرید و اطلاعات مربوط به عقد را قبل از حضور ، در اختیار محضردار بگذارید ؛ اطلاعاتی نظیر نوع عقد و مدت آن ، مهریه ، شروط ضمن عقد و … .
در موعد مقرر به محضر مراجعه کنید و اینجاست که بایستی امضاهای متعددی را در دفتر محضر ثبت کنید. تعداد امضاها زیاد است و هر کدام مربوط به موضوعی خاص است. بهترست این موضوعات را قبل از مراجعه به محضر مطالعه کنید زیرا در محضر ، دامن از دستتان خواهد رفت.

مرحله آخر : دریافت عقدنامه
یک هفته تا ده روز زمان می برد تا عقدنامه در اسناد رسمی کشور ثبت گردد و سپس عقدنامه تحویلتان گردد. همچنین ثبت عقد در شناسنامه توسط همان محضر انجام می گردد. با گرفتن عقدنامه می توانید به فکر گرفتن وام ازدواج باشید. البته دقت کنید که فقط در ۶ ماه اول می توانید درخواست دریافت وام را به بانک اعلام کنید.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *